Dom i wnętrze

Dlaczego warto zbierać wodę pochodzącą z deszczu?

Zbieranie wody deszczowej to świetny sposób na oszczędzanie wody, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze, w którym zasoby wody są ograniczone. Ale są też inne powody, aby zbierać wodę deszczową dla swojego domu, w tym:

Oszczędność pieniędzy

Rachunki za wodę mogą być drogie, a zbieranie wody deszczowej może pomóc znacznie je zmniejszyć. Nawet na małą skalę, zbieranie wody deszczowej może pomóc obniżyć rachunki nawet o 50 procent!

Oszczędność energii

Podczas gdy większość ludzi myśli o elektryczności, gdy myśli o zużyciu energii, paliwa kopalne są w rzeczywistości wykorzystywane w prawie każdym aspekcie systemu zaopatrzenia w wodę, od pompowania i uzdatniania wody surowej do podgrzewania jej do spożycia. Zbieranie wody deszczowej zmniejsza Twoją zależność od paliw kopalnych, zapewniając darmowe źródło wody dla Twojego domu lub ogrodu. Nie musisz też martwić się o ograniczenia związane z suszą, ponieważ nie używasz uzdatnionej wody z kranu, która została poddana obróbce chemicznej z użyciem chloru lub fluoru – dwóch substancji chemicznych, które są szkodliwe dla roślin i bakterii.

Bądź przyjazny dla środowiska

Zbieranie wody deszczowej, wykorzystując do tego np. zbiorniki na deszczówkę pomaga zachować nasze zasoby naturalne, jednocześnie zmniejszając zanieczyszczenie środowiska poprzez zapewnienie bezpiecznego źródła świeżej wody dla roślin zewnętrznych, ogrodów i trawników, bez zanieczyszczania lokalnych strumieni chemicznymi odpływami z nawozów i pestycydów stosowanych na trawnikach i w ogrodach (co również pomaga ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.