Castingi do filmów

Nie każdy zostaje ot tak zaangażowany do roli aktora i odgrywania roli. Nawet najlepsi grający aktorzy muszą uczęszczać na castingi. Każde filmy przed ich nakręceniem muszą wybrać odpowiednie osoby. Obecnie bardzo często są spotykane tego rodzaju akcje, w celu wyłonienia osoby, która w jak najlepszy sposób będzie potrafiła odegrać daną rolę. W samym Internecie można znaleźć pełno tego typu ofert, bądź zajmuje się tym osoba zatrudniona do wyszukiwania roli dla danej osoby, czyli agent. Na castingi przychodzi bardzo dużo osób, mniej uzdolnionych i bardziej, jak i Ci wykształceni w tymże kierunku, a także zupełni amatorzy. Często jest to szansa na spełnienie swoich marzeń. Trzeba przejść najczęściej przez kilka etapów przesłuchań. Nie jest koniecznym warunkiem, by mieć ukończoną szkołę aktorską/filmową, zwykle wystarcza posiadać talent i po prostu doświadczenie. Ekipa przesłuchująca poszukuje osób, co do których posiadają określone wymagania, zarówno jeżeli chodzi o płeć, wygląd, wiek, jak i inne predyspozycje. W trakcie castingu należy pokazać swój kunszt, że się do tego nadaje, i zaangażowanie. Umiejętności, że jest się w stanie w całkiem naturalny sposób odegrać wyznaczoną rolę. Przesłuchania odbywają się nader często, w związku z czym nie ma problemu z tym, by walczyć o wymarzoną rolę.

Krytyka filmowa

Każda dziedzina kulturalna jest taką sferą, w której należy ocenić jej efekty. Filmy również temu podlegają i są oceniane, jak i omawiane przez krytyków filmowych. Zrodziło się to oczywiście w momencie powstania i wraz z rozwojem całego przemysłu filmowego. Zasady zaczerpano od krytyków sztuki, którzy funkcjonowali już dużo wcześniej. Została w związku z tym wykształcona nowa funkcja, zawód krytyka filmowego. Jest to nierozerwalnie związane ze sfera kultury. Działania te polegają nie tylko na opisie poszczególnych gatunków, jak i rodzajów kręconych filmów. Są to zawsze historie opowiadające jakieś wydarzenia, czy też postaci. Podobnie jak w przypadku sztuki, i tu działa pewien określony przez zajmujących się tym krytyków, system oceniania. Kino można uznać za dosyć młody wynalazek, jednak przeżyło i nadal przeżywa niezwykle intensywny rozwój, można zatem rozróżnić już poszczególne kierunki wewnątrz tego. Ocena następuje w oparciu o pewne określone wartości, ale też kategorie estetyczne, podobnie jak w sztuce. Każdy film po wypuszczeniu go jest recenzowany przez krytyków i oceniany, co też mieści się w zakresie nowej nauki, określanej jako filmoznawstwo. Recenzje powinny być pisane obiektywnie, są jednak w dużej mierze wyrazem osobistych opinii i odczuć po obejrzanej projekcji filmowej.

Kręcenie filmów

Wymaga to zwykle długiej i bardzo wytężonej pracy w zespole wielu osób, spośród których każda posiada odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje do pełnienia swojego stanowiska. Filmy wymagają nakładów również finansowych. Najpierw potrzebny jest jednak pomysł na to, jaki film chce się nakręcić, następnie zaś napisany scenariusz. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych osób, które będą mogły z sobą współpracować w celu stworzenia go. Potrzebna jest zatem ekipa, która zajmie się scenografią, tworzeniem dekoracji wszystkich scen, ludzie, którzy będą to kręcić, montażyści do łączenia nakręcanych scen, jak i reżyser, który będzie czuwał nad całym planem zdjęciowym. Niezbędnym jednak, bez czego praktycznie żaden film nie może powstać, jest ekipa aktorów, którzy w tym wszystkim odgrywają zasadniczą i podstawową rolę. To na nich zresztą spada cała odpowiedzialność za to, czy odniesie on sukces, choć i od ekipy reżyserskiej, jak i montażystów ze scenarzystami. Elementy te łączą się w całość, która składa się następnie na to, co można obejrzeć na ekranie. Ważnym aspektem jest również kwestia finansowa, na co także powinno się zwracać uwagę, bo sam budżet filmu odgrywa niebagatelną rolę, ale również gaże dla aktorów, jak i dla reszty całej ekipy pracowniczej, pracującej na film.

error: Content is protected !!