Olejki kosmetyczne są stosowane do oczyszczania, pielęgnacji i aromatyzacji skóry. Można wyróżnić kilka typów takich produktów zależnie od sposobu ich pozyskiwania oraz tworzenia:
- naturalne: mają one swoje źródło w przyrodzie – są wytwarzane z naturalnych surowców roślinnych lub mineralnych;
- syntetyczne: powstają poprzez przetworzenie substancji chemicznych – są to zwykle produkty tłoczone na zimno;
- semi-syntetyczne: łączą w sobie cechy obu poprzednich typów – częściowo są naturalne, a częściowo syntetyczne.
Olejki kosmetyczne mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, ale także do aromatyzacji pomieszczeń, wytwarzania kosmetyków naturalnych, jak również do produkcji perfum.
Stosowanie tych olejków w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry jest uważane za rodzaj medycyny alternatywnej, która stała się coraz bardziej popularna w ciągu ostatnich kilku dekad – szczególnie w Europie, gdzie jest powszechnie stosowana jako środek do leczenia wszystkiego, od trądziku po egzemę i suchość skóra.
Istnieje kilka różnych rodzajów olejków „lekarskich”, które oferują szeroki wachlarz świadczeń zdrowotnych. Oto kilka typowych przykładów:
1) Olejek lawendowy – Ten olejek ma liczne właściwości łagodzące, które pomagają uspokoić nerwy i zmniejszyć stan zapalny. Posiada również właściwości antyseptyczne, które sprawiają, że jest skuteczną metodą leczenia trądziku i innych niedoskonałości skóry
2) Olejek z drzewa herbacianego – Ten olejek ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skutecznym sposobem leczenia trądziku, łupieżu i innych schorzeń skóry głowy
4) Olejek rozmarynowy – Olejek rozmarynowy jest często stosowany jako tonik do włosów, który stymuluje wzrost i zapobiega łysieniu. Może być również stosowany w leczeniu wielu schorzeń skóry, w tym egzemy i łuszczycy.
5) Olejek miętowy – ten olejek ma działanie chłodzące na skórę i może być stosowany w leczeniu różnych stanów, w tym bólów głowy, bólów mięśni i ukąszeń owadów.
6) Olejek eukaliptusowy – Ten olejek ma silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest skutecznym lekiem na zapalenie stawów i inne bóle stawów. Może być również stosowany do łagodzenia przekrwienia i ciśnienia zatokowego.
7) Olej z pestek grejpfruta – ten olej jest bogaty w przeciwutleniacze i może pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Może być również stosowany w leczeniu wielu schorzeń skóry, w tym trądziku i egzemy.
8) Olejek konopny – Ten olejek ma właściwości przeciwbólowe i relaksujące, a także jest skuteczną metodą leczenia stanów zapalnych. Może być również stosowany na łuszczycę, egzemę i inne niedoskonałości skóry.