Lifestyle

Zbiornik na deszczówkę do ziemi

O tym, że warto stosować zbiorniki na deszczówkę, nie trzeba przekonywać żadnego właściciela gospodarstwa domowego. Jeśli tylko posiadasz ogród, w którym regularnie podlewać krzewy lub rabatki, bądź zużywasz duże ilości wody do napełniania basenu – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie montaż zbiornika na wodę. Wśród najchętniej wybieranych znajdują się zbiorniki podziemne, które nie będą szpecić wyglądu Twojego podwórza. Poniżej udzielamy porad praktycznych związanych z ich wyborem i zakupem.

Wybór zbiornika od postaw – pojemność i inne sprawy 

Podstawową sprawą jest rozmiar zbiornika na deszczówkę, który powinien być dopasowany do Twoich potrzeb oraz rozmiaru ogrodu. Określając swoje zapotrzebowanie, warto wziąć pod uwagę roczny poziom opadów oraz uwzględnić zagrożenie wystąpienia suszy. Średni poziom opadów w skali kraju to 600 mm, jednak w niektórych regionach przekracza on tę wartość nawet 3-krotnie. 

Na wielkość zbiornika ma też wpływ powierzchnia dachu, z którego woda będzie skapywać do środka. Oczywiście najczęściej zbiorniki montowane są przy dachach domów mieszkalnych, rzadziej przy dachu wiaty garażowej lub domków gospodarczych. Standardowo przyjmuje się, że dach o powierzchni 200 metrów kwadratowych będzie pozwalała na przechwycenie w ciągu roku około 10 tysięcy litrów wody. 

Osoby zainteresowane zbiornikami podziemnymi powinny też sprawdzić sposób ich montażu oraz sterowania po zakończeniu instalacji. Ważne są też komponenty odpowiedzialne za oczyszczanie i filtrowanie wody. Podstawowym jest filtr koszowy, którego nie powinno zabraknąć w żadnym zbiorniku na deszczówkę. Jego zadaniem będzie przechwytywanie liści, pyłków oraz innych cząstek, które znajdują się na powierzchni dachu.